Abonneren  Inloggen

KVGO: Krachtiger worden door alliantievorming

9 november 2022

In juli dit jaar startte Brecht Grieten als directeur bij het KVGO. Hoog tijd dus om nader kennis te maken met de energieke Belg, die in Zoetermeer woont. Hoe ervaart hij deze voor de grafische branche onrustige tijd en welke richting wil hij op met het KVGO? In het kantoor van de vereniging, onder de rook van Schiphol, spreken we met hem en KVGO-voorzitter Dick Naafs.

Voor hij de overstap maakte naar de grafische sector werkte Brecht Grieten 5,5 jaar voor FOCWA, de branchevereniging voor autoschadeherstellers. ‘Dat was een heel andere sector dan de grafische sector. Maar de uitdagingen voor de ondernemers zijn wel vaak hetzelfde: krapte op de arbeidsmarkt, explosief gestegen energieprijzen, verduurzaming van bedrijfsprocessen. Tegelijkertijd kent de grafimediabranche dan weer heel andere dynamieken.’

Zijn politieke achtergrond (hij heeft in België veel politieke campagnes gevoerd en dat in Nederland ook gedaan), komt hem in zijn nieuwe functie goed van pas. ‘Ik ben geen communicatie-professor van opleiding maar werk wel volgens het principe: “alles wat niet gecommuniceerd wordt bestaat niet”. Dat is ook een beetje hoe ik naar het KVGO kijk. Er wordt door alle medewerkers, bestuur en ledenraad hard gewerkt voor die leden en de branche in het algemeen. Maar we moeten wel vertellen wat we doen. Zodat die toegevoegde waarde ook ervaren wordt en (potentiële) leden ook weten waarvoor ze contributie betalen.’

Onder de indruk

‘Al toen ik startte bij het KVGO was ik onder de indruk van wat er hier allemaal gepresteerd wordt door een betrekkelijk klein team. We hebben echt fantastische producten en diensten voor onze leden en die voegen ook echt iets toe aan het lidmaatschap. Dat merk ik ook in de bezoeken die ik afleg. Zo kwam ik laatst bij een bedrijf dat veel mailings aanbiedt bij PostNL. Daar kon ik uitleggen dat je als lid van onze vereniging gratis het postfilter kan gebruiken waarmee je databestanden van klanten kunt verrijken. Dat is echt een mooie verlenging van jouw service. En je bespaart er veel geld mee.’

Ontzorgen

‘We hebben veel in onze etalage staan. Nu aan ons allen de taak om die expertise van het KVGO maximaal te gebruiken. Ik zeg altijd gekscherend dat ik niet wild word van leveringsvoorwaarden, maar ik ben wel blij dat dat we ze in verschillende talen hebben en dat leden die kunnen gebruiken. In de afgelopen periode zijn er zo veel ondernemers die er gretig gebruik van hebben gemaakt in kader van de gestegen energiekosten. Als je geen lid bent van een club zoals het KVGO dan moet je dat allemaal zelf regelen en updaten. Als vereniging ontzorgen we op die manier ondernemers in onze branche. En dat doen we op diverse onderwerpen, zoals arbeidsvoorwaarden en duurzaam ondernemen. Als organisatie willen we zo echt toewerken naar een ‘huis van vertrouwen’ waar je als lid naar belt met jouw vragen. En wij zorgen wel voor een antwoord.’

Antennes

Het behartigen van de belangen van de leden is een belangrijke taak van een branchevereniging als KVGO. Dick Naafs voelt, zeker in deze tijd, de verantwoordelijkheid om de ogen en oren van ondernemers buiten hun werkgebied te zijn. ‘Er wordt in Nederland en de rest van Europa momenteel zoveel wetgeving aangepast en er worden zoveel maatregelen genomen, dat je als ondernemer door de bomen het bos niet meer ziet. Maar je ziet ook niet meer waar die wetgeving soms toe leidt, daar moet je echt over worden bijgepraat. En dat is een mooie functie van het KVGO, dat we de antennes hebben om die signalen op te vangen. Als we niet tegen bepaalde besluiten ageren of niet goed uitleggen hoe daarmee om te gaan, dan kunnen grafische ondernemers - überhaupt ondernemers - in enorme problemen komen. Ik preek wel een beetje voor eigen parochie, maar juist de afgelopen jaren zie ik door veranderende wetgeving hoe belangrijk het is dat het KVGO dat signaleert en daarin ook begeleidt en informeert. Want dat is eigenlijk noodzakelijker dan ooit.’

Portretten KVGO
Foto ; Pim Ras
Brecht Grieten en Dick Naafs

Bellen naar het Torentje

‘En als sector zijn we ook relevant!’, zegt Grieten bevlogen. ‘We hebben 600 lidbedrijven, met 11.000 medewerkers, die ongeveer 3 miljard euro omzetten. We zijn een relevante stakeholder als we in Den Haag en bij stakeholders aan tafel zitten. We zijn niet “maar het KVGO”, we zijn een partij die veel te vertellen heeft en die, ook via de leden, veel expertise in huis heeft. Dat betekent niet dat Mark Rutte achterover valt als we bellen naar het Torentje, maar het betekent wel dat we die invloed kunnen aanwenden om een krachtig signaal te geven. We werken veel samen met andere organisaties, want ook in Den Haag geldt de macht van het getal. Lobbyen als KVGO is nodig en dat moeten we vooral blijven doen, maar de echte kracht zit in de alliantievorming met andere partijen. De lobby naar maatregelen voor energie-intensieve mkb-bedrijven voeren we niet alleen, maar met 18 andere branches. Voor onze inzet over de omgevingswet clusteren we met 20 andere organisaties. Heel themagericht: waar zitten de belangen van onze leden en hoe kunnen we dat samen met anderen met gedeelde belangen over de brug brengen? Dan heeft Den Haag maar één gesprekspartner, maar één signaal en dan kunnen ze je niet omver blazen.’

‘Wij moeten letterlijk die stem van de ondernemer over de bühne brengen,’ vervolgt hij, ‘Want die macro-economische cijfers, die kennen ze wel in Den Haag. Maar de pijn die een ondernemer nu voelt, dat zien zij niet. Zij kijken naar cijfers en spreken over “niet-maatschappij-ontwrichtende effecten”. Maar als je de verhalen hoort over ondernemers die op omvallen staan omdat ze de energierekening niet meer kunnen betalen, ja dat raakt hen ook.’

Tandem

In een vereniging werken de directeur en voorzitter nauw samen. Dat geldt ook voor het KVGO. Grieten en Naafs noemen het zelf een “tandem-constructie”. ‘Wij vinden elkaar in ons enthousiasme’, zegt Naafs. ‘Natuurlijk lopen we wel eens tegen dingen aan en zijn we kritisch op elkaar. Maar het vertrouwen is er, dat is de basis van het succes. Dat en de wil om er echt wat van te maken, ervoor te gaan.’ Ze zoeken meer en meer de samenwerking met andere partijen. ‘Waar we op insteken, is nauw contact met alle stakeholders om ons heen. GOC, Dienstencentrum, VIGC, Febelgra’, legt Naafs uit, ‘Zo kunnen we elkaar en onze leden beter helpen.’ ‘We kunnen kijken naar wat ons onderscheidt, maar we kunnen de lijntjes ook verbinden’, vult Grieten aan.

Rust en perspectief

Hoe ziet Grieten de toekomst? ‘Alles wat ondernemers vragen is: geef rust een perspectief. Wij kunnen die rust niet geven, maar we kunnen wel een gidsfunctie hebben en die stem van die ondernemingen zijn. Zodat zij kunnen blijven ondernemen en zich geen zorgen hoeven te maken over dingen zoals een gelijk speelveld op gebied van arbeidsvoorwaarden. Dat regelen wij. En al die dingen maken we samen, want we zijn een vereniging. Want wat we doen, welke cao we onderhandelen, welke diensten we ontwikkelen, doen we voor, door en met de leden. Het is geen ver-van-mijn-bed-show. We nodigen leden uit om mee te doen en te denken. Dus aan iedereen: meld je aan bij het KVGO en doe mee!’

Workshops en sprekers

Om meer mensen kennis te laten maken met het KVGO zal er tijdens de algemene ledenvergadering op 15 november aanstaande, naast de besloten vergadering zelf, ook een uitgebreid programma zijn voor niet-leden, relaties en stakeholders.’ Het is een plaats waar we elkaar kunnen ontmoeten, dus iedereen is van harte uitgenodigd’, legt Grieten uit. ‘We starten met workshops, het is een combinatie van informatie en ontmoeting. Ik vind het belangrijk dat iedereen naar huis gaat met het idee dat ze er iets gehaald hebben, iets van hebben opgestoken.’ Het volledige programma van de algemene vergadering / ‘Dag van de grafische ondernemer’ op dinsdag 15 november 2022 is te vinden op de website, waar leden en niet-leden zich tevens voor deze dag kunnen aanmelden.


Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met KVGO en verscheen oorspronkelijk in PRINTmatters 7. Wil je dit magazine ook ontvangen? Neem dan een proefabonnement en kies voor nabestelling.